PEFC Česká republika
limenu Kontakty  
PEFC Česká republika
Česká zemědělská univerzita
Školní lesní podnik
Zámek 1
Nám. Smiřických 1
Kostelec nad Černými lesy
281 63

Tel.: +420 220 517 137
Fax.: +420 220 517 139
E-mail: info@pefc.cz
Web: www.pefc.cz

FAQ

Co je certifikace lesů?

Certifikace lesů je nástrojem k posouzení, zda je les obhospodařován k přírodě šetrným způsobem podle předem stanovených směrnic (standardů). Jestliže tomu tak je, má vlastník certifikovaného lesa právo používat pro dřevo ze svého lesa logo, které ho odliší od dřeva, kde není původ dřeva prokazatelný. Zákazník má potom možnost vybrat si na trhu dřevěný výrobek s logem, které mu garantuje původ z šetrně obhospodařovaných lesů. Certifikace lesů je tak obdobou jiným značením, které pomáhá zákazníkům v orientaci mezi množstvím produktů na trhu. Je v podstatě obdobou již dobře zavedené certifikace ekologického zemědělství a označování produktů ekologického zemědělství - bioproduktů.

Jak funguje regionální certifikace lesů?

V rámci regionu (v našem případě je jím celá Česká republika) vlastníci vytvořili Sdružení vlastníků a správců lesních majetků ČR-Žadatele o regionální certifikaci lesů, tj. organizaci, která zastupuje vlastníky před certifikačním orgánem a zajišťuje veškerou administrativu spojenou s certifikací. Tento region obdrží certifikát na základě individuálního hodnocení vzorku vlastníků z daného regionu a prověření funkčnosti vnitřního kontrolního mechanizmu. Při individuální certifikaci musí vlastník jednat s certifikačním orgánem sám a nést tak veškeré náklady spojené s certifikací.

Má certifikát neomezenou platnost?

Ne. Certifikát je vydán na období 5 let a potom je třeba se o něj znovu ucházet.

Jak velká plocha je ročně kontrolována?

Ročně probíhá audit (venkovní šetření) na minimálně 10% rozlohy lesů zařazených do regionální certifikace. Výběr lesních majetků je zcela náhodný, k takto vybraným se přidávají vlastníci, u kterých je signalizován potencionální rozpor s kriterii trvale udržitelného hospodaření. Do náhodného výběru se nezařazují vlastníci, kde již proběhl audit v nedávné době. Při náhodném výběru se dbá, aby byli proporcionálně zastoupeni vlastníci podle velikosti, typu vlastnictví a umístění v regionu. To zaručuje, že audity nebudou probíhat pouze u velkých vlastníků, ale soustředí se i na střední a drobné vlastníky.

Kdo je auditorem (kdo provádí venkovní šetření) a jakým způsobem šetření probíhá?

Auditory jsou zkušení zaměstnanci Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHÚL), kteří jsou důkladně proškoleni pro provádění venkovních šetření podle příslušné metodiky Sdružení-Žadatele. Na základě výběru vlastníků je provedeno přiřazení jednotlivých auditorů dle místní příslušnosti k pobočce ÚHÚL. Auditor prověřuje plnění všech kriterií trvale udržitelného hospodaření a postupuje v souladu s metodikou. ÚHÚL je organizační složkou státu s více než šedesátiletou tradicí a dává tak záruku nezávislého a objektivního posouzení všech kriterií.

Lze prodávat dřevo bez certifikátu?

Prodej necertifikovaného dřeva je samozřejmě možný, ale ne každý odběratel jej přijme. V zásadě lze říci, že o dřevo z necertifikovaných lesů nebude ve vyspělých zemích a u renomovaných firem takový zájem. Proto má každý vlastník svobodné právo se rozhodnout, zda-li bude certifikát lesů potřebovat, současně však musí počítat s tím, že certifikát jej také bude něco stát. Cílem dodržování principů trvale udržitelného hospodaření v lesích je zdravý, stabilní a rozmanitý les zajišťující trvalou produkci dřeva v nejvyšší kvalitě. O takové lesy nepochybně usiluje každý zodpovědný vlastník, aniž by musel mít certifikát.

Podmínky certifikace lesů se mi zdají příliš tvrdé?

Nejprve je nutné podotknout, že chci-li vstoupit do nějakého klubu, musím přijmout pravidla. Svým rozhodnutím dáváte najevo, že respektujete pravidla hry.

Mohou se podmínky certifikace v budoucnu zpřísnit nebo naopak zmírnit?

Každá země si v systému PEFC vytváří vlastní kriteria, proto lze odpovědět ano. Každá země však svůj nový návrh musí předložit Radě PEFC v Luxemburgu, která porovnává, zda-li je v souladu s technickými dokumenty PEFC. Každých 5 let probíhá revize národních dokumentů a nelze proto vyloučit, že v budoucnu může dojít ke změně podmínek tak, jak celý systém bude reagovat na změny vývoje poznání.

Bude mít pro vlastníka lesa dodržování principů trvale udržitelného rozvoje lesů přínos?

V konečném důsledku ano. Certifikace znamená na jedné straně zvýšení výdajů (náklady na certifikace a dodržování některých kriterií), ale na druhé straně z dlouhodobého pohledu znamená přínos. Ten může být přímý, plynoucí z vyšší prodejní ceny dřeva, lepšího uplatnění na trhu i při exportu, ale také nepřímý ve formě stabilnějších a zdravějších porostů produkujících kvalitnější žádanou surovinu, uznání ze strany vlastníka apod.

Kolik stojí lesní certifikace PEFC?

Náklady související s poplatkem za certifikaci 1 ha lesa jsou pro všechny vlastníky lesů v rámci regionu stejné. V současné době se jednalo o 2 Kč/ha na dobu platnosti certifikátu.

Kolik subjektů vlastní certifikát PEFC v České republice?

V České republice bylo vydáno více jak 700 osvědčení o účasti v regionální certifikaci lesů. Toto číslo je však zkresleno tím, že vlastník získá osvědčení pro každý svůj lesní hospodářský celek. Reálný počet vlastníků se proto pohybuje kolem 500 subjektů, které hospodaří na více než 1,9 mil. ha což odpovídá 75 % rozlohy lesů v ČR. V Německu je certifikováno přes 7 mil. ha a v Rakousku pak necelé 4 mil ha lesů.

Co je certifikace spotřebitelského řetězce?

Prostřednictvím certifikace spotřebitelského řetězce (C-o-C, chain of custody) je možno zaručit, že konečný výrobek pochází z lesů s certifikátem PEFC. V praxi to znamená, že každý zpracovatel ve řetězci od vlastníka lesa k zákazníkovi musí získat certifikát podle požadavků PEFC. To je zárukou původu dřeva ve výrobku.

Existují u nás ještě jiné certifikační systémy než PEFC?

Ve světě je více než 50 systémů certifikace lesů. V České republice je to zatím vedle PEFC ještě systém FSC (Forest Stewardship Council). Ten je v zásadě založen na podobných principech jako PEFC. Hlavním rozdílem je, že certifikaci podle systému FSC provádí několik autorizovaných zahraničních firem s mezinárodní působností a nikoliv v Čechách akreditované certifikační firmy. Systém také neumožňuje regionální certifikaci lesů. Proto při certifikaci musíte počítat s výrazně vyššími organizačními i finančními náklady spojenými s certifikací. Z hlediska mezinárodního uznávání jsou oba dva systémy považovány za rovnocenné (tj. certifikát PEFC je považován za ekvivalent certifikátu FSC).

Jak je financována PEFC ČR

PEFC ČR je zájmové sdružení právnických osob a je financováno zejména z členských příspěvků svých členů. V minimální míře jsou dalšími příjmy administrativní poplatek za logo, který však kryje náklady s jeho distribucí.

Na další otázky Vám rádi odpovíme na adrese pefc@pefc.cz
11.08.2009Personální změna na postu národního sekretáře
celá zpráva...
3.08.2009Notifikované zahraniční certifikační orgány Dle požadavků Rady PEFC v Ženevě kladených na akreditaci a notifikaci certifikačních orgánů a dokumentace Českého systému certifikace lesů notifikovala PEFC Česká republika pro oblast certifikace spotřebitelského řetězce lesních produktů C-o-C k působnosti v České republice také zahraniční certifikační orgány.
celá zpráva...
  © 2005, PEFC ÈR SEO-optimalizace , WWW stránky, Market Express, s.r.o.